Akıllı telefonlar, programlarımızı düzenlemekten hava durumu güncellemelerini vermeye kadar yapmaları gereken her şeyi yapıyor. Saati bile söylüyorlar. Böylesi akıllı aletlerle çevrelendiğimiz bir dünya da kol saati takmanın önemi hakkında yazdığımız bu yazı sizi şaşırtabilir ama bu yazıyı okuduktan sonra ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Her şeyin gelişip dönüştüğü günümüz de kıyafetlerimizden aksesuarlarımıza kadar her şey bu değişimden payını almakta. Kol saatleri de teknolojinin bu hızlı gelişiminden payını alanlar arasında yerini almış olsa da bazı şeyler tamamen değişmemelidir. Zaman, değiştiremediğimiz, dönüştüremediğimiz parayla satın alamadığımız ileri yada geriye saramadığmız ve gün içinde hepimize eşit olarak verilen belki de tek şeydir. Her şey, insanların zamanı tahmin etmeye ve zamanı ölçmenin bir yolunu bulmaya çalıştığı güneş saatiyle başladı.

Buradaki zamanımız sınırlı ve saatler bunun bir hatırlatıcısı olarak çalışıyor. Bu sebeple her anı kucaklamalı ve takdir etmeliyiz. Saatler size yalnızca zamanınızı hatırlatmakla kalmaz, aynı zamanda ona çok değer vermeniz gerektiğini de hatırlatır, saatler size zamana olan tutkunuzu, aynı zamanda saat tutkusunu da taşıyan benzer fikirlere sahip insanlarla paylaşma fırsatı sunar. En iyi saatler en son teknolojiyi kullanmaz. Elektrikten daha önce gelen ustaca mekanik saat teknolojisi tarafından desteklenmektedirler. Böylece cep telefonunuzun pili bittiğinde bileğinizde çalışmaya devam eden teknolojiye güvenebilirsiniz.

 

kol saati kamak
Kol saati

Modern bir insan, hızlı bir zaman kontrolü için telefonuna kolayca başvurabilirken neden bir kol saati taksın?

 Herkesin saat takmaya başlaması için 7 sebep.

# 1. HESAP VEREBİLİRLİK

Bir kol saatinin özü, işlevi zamanı söylemektir. Sanayimizde hala saat takmanın ve zamanın son derece önemli olduğu alanlar var. Pilotlar, havayolu hostesleri, işadamları ve kadınlar, hisse senedi komisyoncuları,  askeri çalışanlar, yemek servisi yapanlar. Zaman, hayatınızın önemli bir işleviyse, kol saati sorumluluklarımız için kesinlikle ihtiyaç duyacağınız bir şeydir.

# 2. KOLAYLIK

Şimdi birçoğunuz kol saati takmanın gereksiz olduğunu söyleyebilirsiniz. Akıllı telefonum var. Telefonum bana saati söylediğinde neden bir saat takayım ki? Ancak bir saat taktığınızda ve birisi saati bilmek istediğinde, bu bileğinizin basit bir hareketidir. Akıllı telefonunuzu bulmak için cebinizde veya çantanızı aramanıza gerek yok. Telefonunuzu açmak için parmak izi tarayıcı veya kod yok. Sadece bileğinizi ters çevirin ve bam! Zamanı biliyorsunuz.

# 3. DİKKATİNİZİN DAĞILMASINI ÖNLER

Saat takmak ve zamanı bilmek tam da budur. Daha fazlası yok. Akıllı telefonlarımızı aldığımızda sadece saati görmüyoruz, aynı zamanda güncellemeleri kontrol ediyoruz, oyun oynuyoruz, Facebook’a bakıyoruz, fotoğraf çekiyoruz. Dikkatimiz dağılıyor. Öyle ki, akıllı telefonlarımızın bizi nasıl bire bir daha az konuşkan hale getirdiğiyle ilgili çok sayıda makale var. Oysa kol saatinin sadeliğine sahip olmak sadece sağladığı basit işlev içindir. Saatin kaç olduğunu bilmek ve gün boyunca takip etmek.

# 4. GÜVEN

Bir mücevher parçası veya bir fular, özel bir ceket veya süslü bir çift ayakkabının kendimizi özgüvenli ve özel hissetmemize yardımcı olması hiç şaşırıtıcı değildir. Bir kol saati de tarzımıza aynı oranda etki eder. İnsanlar saatleri fark eder. Yani dürüst olacağım. Şık bir tasarım gördüğümde insanlara saatlerini sordum. Bir saat sizi kendinden emin hissettirecek ve kendinize olan güveninizi artıracaktır. Fark edilmek, fark edilmemekten daha önemlidir ve saat takmak fark edilmenize yardımcı olur.

5. TARZINIZ OLUŞTURMANIZA YARDIM EDER

Saatler, en azından iyi olanları toplu olarak üretebileceğiniz bir şey değildir. İyi bir saat yapımına giden çok fazla işçilik vardır. Her biri stil ve işlev açısından benzersizdir. Anlatılacak hikayeleri vardır. Bu nedenle, kendiniz için doğru saati seçerken stilinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

# 6. AİLE HAZİNESİ

Gurur duyduğunuz güzel bir kol saatine sahip olmak, benzersiz bir stile sahip olmak herkes için anlam ifade eder. Saatler, çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz özel ve değerli parçalardandır. Kim zamanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatan bir parçayı sevdiklerine bırakmak istemez ki.

# 7. ZAMANIN ÖNEMİNİ FARKETMEMİZİ SAĞLAR

Zamanla ilişki kurmak önemlidir. Bir günde kaç saat olduğunu bilmemize yardımcı olur. Hiç birimiz ne kadar zamanımız olduğubilmiyoruz. Bunun farkında olarak hayatımızı daha doldu ve sevgiyle yaşamamız konusunda bizi uyarır.

Zamanla, iyi bir ilişkiye sahip olmak hayata bakış açınızı değiştirir. Doğru saat bunu yapmanıza yardımcı olur. Sizi sadece yolda tutmakla kalmaz, aynı zamanda sevdiğiniz insanlarla doğru şekilde geçirmek için harcadığınız zamana değer vermenizi sağlar ve değerini anlamak hayatınızı değiştirecek bir şeydir.

Kol saatleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizin saat kategorisini incelemenizi öneririz.