Kıyafet seçiminiz, yoldan geçenlere istihdam türünün yanı sıra hırslarınız, duygularınız ve harcama alışkanlıklarınız hakkında bilgi verebilir. Ve şimdi yepyeni bir psikoloji türü bile başlattı.

Klinik psikolog Dr. Jennifer Baumgartner, kelimenin tam anlamıyla bu fenomen üzerine “kıyafet psikolojisi” adını verdiği bir kitap yazdı. ” Giydiğin Şeysin: Kıyafetlerin Senin Hakkında Gösterdiklerini ” de sadece psikolojinin giyim seçimlerimizi nasıl belirlediğini değil, gardırobunuzun günlük yaşamınızda ve hatta işte gün ışığına çıkarabileceği temel psikolojik sorunların nasıl üstesinden gelineceğini açıklıyor.

Kıyafet seçimi
Kıyafet seçimleriniz sizin hakkınızda ne söylüyor?

Dr. Baumgartner, “Alışveriş ve harcama davranışları genellikle duygular, deneyimler ve kültür gibi iç motivasyonlardan gelir” diyor. “Alışverişe ya da depolama davranışlarına bakıyorsunuz, hatta kıyafetleri bir araya getiriyorsunuz ve insanlar bunu basit gibi görüyor. Ancak bu davranış daha derin bir şeye dayanıyor. Tıpkı terapide yaptığım gibi, seçimlerin daha derin anlamlarına bakıyorum.
Giysilerin neden bu kadar açıklayıcı olduğunu (yani kişiliklerimizi), hangi mesajları gönderdiklerini ve başkalarının sizi nasıl algıladığını ve hatta kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüzü değiştirmek için gardırobunuzla konuşun.

Kıyafetlerimizi Yardımcı ve Silah Olarak Nasıl Kullanıyoruz?

Dr. Baumgartner, Amerikalılar kast sistemi veya aristokrasi gibi resmi rütbe işaretleri olmadığı için ekonomik ve sosyal bir gösterge olarak giysilere güveniyor.
“Belirli bir sisteminiz olmadığında, insanlar kendi sistemlerini bulur” diye açıklıyor. “Nereye uyduğunuzu anlamanıza yardımcı olan şey budur. Özellikle şimdi, ekonomide, statü kaybeden insanlarla, kim olduğumuza dair bir algı sürdürmek daha da önemli hale geliyor. Giysilerimiz, bizi olmak istediğimizi düşündüğümüz yere götürüyor.”

Örnek olarak Real Housewives TV dizisinden alıntı yapıyor: “Paraya nasıl odaklandıklarına bakın. Kavga ettiklerinde logoları ve tasarımcıları birbirlerini alt etmenin bir yolu olarak kullanıyorlar. Kıyafetleri ve aksesuarları nereye uyduklarını bilmek hem araç olarak kullanıyorlar aynı zamanda da başkalarına karşı bir silah olarak. ”

Kıyafet ;  İmajınızı İyi veya Kötü olarak Nasıl Yansıtır?

Hiç bir adamı ayakkabılarına göre yargılayabileceğiniz söylendi mi? Maalesef o kadar basit değil.
Bir insanı başarılı kılan tek parça ya da stil yoktur. Dr. Baumgartner, olumlu bir imaj yaratmaya çalışırken temelleri tavsiye ediyor: küçük siyah elbise, blazer, stiletto. “Klasikler söz konusu olduğunda, tarih işi sizin için yaptı. Bu yüzden zaten işe yaradığını biliyorsunuz,” diyor. Ve bir klasiği klasik yapan şey nedir? “Birden fazla işlevi var ve farklı yaş aralıkları ve vücut tipleri için uygun. Kim olursanız olun işe yaradığı için bir klasik haline geldi.”

Öte yandan, bir kişiyi başarısız gösteren tek bir parça ya da stil yoktur. Dr. Baumgartner, “Zaman ayırmadığınız veya çaba göstermediğiniz her şey kötü şekilde ortaya çıkar” diyor. “En kötü kıyafet, nerede veya kim olduğunuzu geri almaya, görmezden gelmeye veya gizlemeye çalışan türden ya da vücudunuza / yaşınıza / durumunuza dikkat etmediğinizi gösteren türden yanlış mesaj gönderebilir. ”
Bütün bu sebeplerde dolayı kıyafet seçimlerimiz bizim hakkımızda çok şey söyler. Tarzımız kıyafet ve aksesuar seçimlerimiz kişiliğimiz hakkında ipuçları verir.

Modayla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak ve yazılarımızı okumak için tıklayın.