Bazılarına göre modanın çöküş dönemi bazılarına göre de modanın özgürlükle buluştuğu bir dönem olarak adlandırılan 80’ler aslında bir geçiş dönemi. Biz bugün sizlere 80’lerin Abiye Modelleri ve Modası konusunda bilgi vermek istiyoruz.

80’lerin Modası

O yıllarda dünyanın geçirdiği zor şartlardan sonra yorgunluk modası, gençliğin ve isyanın kıyafet ve stillerine büründüğü yıllardan bahsediyoruz. Aslında moda anlayışında dengelerin alt üst olduğu ve abartıya yol açan bir dönemden bahsediyorsak eğer diğer dönemler gibi bu dönemin de kendine ait zor şartları olduğunu unutmamamız gerekiyor. İnsanlar o yıllarda kendilerini terörden, darbelerden korumaya çalıştılar. Gençleri politikaya maruz bırakmamak için çaba gösterdiler. Güzelliğin yerini abartıya bıraktığı bir moda anlayışına yöneldiler.

Bu moda her ne kadar size abartı moda ve zevksizliğin tavan yaptığı bir dönem olarak bilinse de gerçekten öyle miydi?  Annelerinizin gençlik fotoğraflarını gördüğünüzde ilk tepkiniz kahkahalarla beraber “Anne bu sen misin” cümlesi olacaktır. Aslında kendisi dönemin en şık ve trend giyinen birisiydi. Yanlış mı? Tabi ki hayır. 20 yıl sonrasına baktığımızda gelen gençler için de bizim moda anlayışımız aynı olmayacak. Zaten moda dediğimiz şey kendimize özgü tarzımız değil mi? Moda size göre ne? Neye göre moda?

Aradan 40 yıl geçti. 40 yıl önce modanın kalbini fetheden bu şaşalı dönemde neler vardı? Günümüze yansıyan parçaları neler oldu? Gelin beraber bakalım.

80’lerin Abiye Modası

Hem düşüncelerin hem de itirazların dile getirilemediği bir dönemde kelimeler slogan olarak elbiselerin üzerine yazılıyordu. Özel gecelerin olmazsa olmazları arasında yer alan payet elbiseler her birimizin annesinin eski kıyafetleri arasında yer almaktaydı. O dönemde giyilen payetler, günümüzde benzersiz ve göz alıcı bir güzelliğe sahip. Fazlasınca tercih edilen bu elbiseleri günümüzde tercih ettiğinizde zaten komik bir görünüme sahip olmayacaksınız.

Dönemin renkleri de elbiseleri gibi cesur ve bir o kadar da parlaktı. Renklerin çılgınlığı yalnızca kıyafetle sınırlı kalmamakta, makyaj ve saç trendleri de abartılı bir şekilde olmaktadır. 2020 yılında 80’ler nostaljisini yaşamak için gardıroplarınıza kobalt, fuşya, eflatun ve altın renklerde olan elbiseleri veya abiyeleri ekleyebilirsiniz.