1970’li yıllarda dünya genelinde ve Türkiye’de siyasi ve kültürel hareketlerin yaşandığı bir dönem olarak aklımızda kalmaktadır. Biz sizlere 70’lerin Abiye Modelleri ve Modası konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Kültürel değişiklik olduğundan ötürü giyimde de farklılık yaşanmaktadır. Oldukça bunalımlı ve karmaşık bir süreç olarak nitelendirilen 1970’lerin modası oldukça farklı tasarımlara sahiptir. Farklı diyorum çünkü giysilerle kendini ifade etme konusunda yeni bir ilgiyi yansıtıyordu aslında.

70’Lerin Abiye Modası

70’lerde moda devriminin gerçekleştiğini söylesek yanlış olmayacaktır. Bu devrim beraberinde hippi, bohem, Retro ve punk gibi pek çok giyim stili de hayatımıza girdi.  Aslında dünyada hal böyleyken, Türkiye’de bu değişimden nasibini aldı diyebiliriz. Bu yıllarda, köyden kente göç eden Anadolu halkı, şehir yaşamına ayak uydurmadan, arabesk kültürün zeminini oluşturmuştur. Aslında bu kültür, farklı giyim tarzlarına da çeşitlilik kazandırmıştır.

Dönemin modasına baktığımızda genellikle desenli elbiseleri görüyoruz. Mini, midi ve maksi boy etekler önem kazanmıştır. Maksi boy abiyeler, pantolonlu-ceketli takımlar ve bisiklet yaka elbiselerle karşılaşıyoruz. Dönemin modası aslında güzel görünse de günümüzde pek tercih edilmediğini söyleyebiliriz.

 

Abiye kumaşlarında kullanılan desenleri incelediğimizde parlak renklerle beraber kullanılan iri desenler, geometrik çizgiler, puantiyeler, etnik desenler ve baklava dilimi gibi desenler 70’lerde son derece popülerdi.

Oldukça karmaşık ve abartı çeşitliliğine rağmen 21. Yüzyıl podyumlarında tekrar tekrar canlanan bir dönem, birbirinden farklı stillerin eklektik bir karışımı olarak hafızalarda kaldı. 1970’lerde sadece abiye değil gelinlik modelleri de ön plana çıkmıştır. Dönemin gelinlikleri genel çizgisinden nasibini almış ve bohem bir havaya bürünmüştü. Gelinlikler bu dönemde genellikle uzun kollu, uzun etekli ve sade elbiseleri andırıyordu.

Günümüzde gelinlikler ve abiyeler oldukça abartılı tercih ediliyordu. Genelde prenses kesim gelinlik modelleri tercih edilirken, abiyelerde pullu ve parlak elbiseler tercih edilmekteydi. Uzun kollu abiyeler ve gelinlikler bu dönemin vazgeçilmezleri arasında yer alırken mini ve midi boy elbiseler dönemde tercih edilmektedir.

kiyafet.org olarak sizlere 70’lerin modasını da yansıtırken sizlere kaliteli kumaşlardan abiyeler sunmaktayız. Her daim kaliteyi uygun fiyatlı olarak sizlere sunarken, sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz.