60’lı yılların politik ve sosyo ekonomik şartları göz önüne alındığında modayı doğru bir şekilde öğrenebiliriz. 60’lar denince bir stil bütünlüğü ortaya çıkarmak için her şeyden önce teknolojiyi ele almamız gerekiyor. Teknoloji geliştikçe, hazır giyim sektörü büyümekte, kumaşlar şekillenmekte ve yenilikçi tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Peki, 60’ların Abiye Modelleri ve Modası Nasıldı?

60’ların Abiye Modelleri ve Modası

60’lı yıllar tüm dünyanın uzay teknolojisine merhaba dediği yıllar olarak karşımıza çıkıyor. Mesela o yıllarda astronotlar uzaya gidiyor ve dünyada milyarlarca insan tarafından uzay dile gelmeye başlıyor. Bu kez kıyafetlere de uzay modası gelmiş oluyor. 60’ların Abiye Modelleri arasında parlak kumaşlardan tasarlanmış olan balıkçı mini boy elbiseler, dik omuzlu gösterecek abiyeler, fütüristik şapkalar gözümüze çarpıyor.

Uzay modasından önce elbiselerde genellikle A kesim, slim cut ve bele oturan kesim tercih ediliyordu. Bugünlerde de çok sevilerek tercih edilen bu elbiseler, kapsül görünümü sayesinde sizi daha zarif gösterir. Büyük düğmeler ve kısa ceketlerle kombinlenen bu elbiseler oldukça güzel görünüme sahip.

Etek boyları diz hizasında tercih edilirken yıllar yılı kısalmış en sonunda da baldırları tamamen açma modası başlamıştır. Abiyeler de de kısa etek tercih edilmiş ve bu akımı başlatan da 1964 yılında Mary Quant olmuştur. Kısa etek dediysek elbiseleri ya da abiyeleri bacak açık giyme gibi bir lüksünüz yoktu. Her elbisenin altına mutlaka çorap giyilmesi gerekiyordu. Şunu belirtelim ki o dönemin çorapları şimdiki çoraplardan kat be kat daha güzel.

Nişan elbisesi ya da nikah elbisesi tercih eden gelin hanımlar için de dantel detaylarla beraber tafta ve organza gibi sert kumaşlar o dönemin modası olmuştur. Dönemin modasına uyum sağlayarak gelinlik boyları kısalmış genelde diz hizasında ya da ayak bileklerinin az üzerinde tutulmuştur. V Yaka, Yuvarlak yaka ve prenses yaka gibi yakalar oldukça popüler olmuştur. 1960’lı yıllarda straplez elbiseler ve abiyeler yok denecek kadar az.

Belde geniş kuşaklarla süslenmiş, A Tipi kabarık etek ya da slim fit gelinlik modelleri dönemin gözdesi olmuştur. Genel olarak dekoltelerin kapalı olduğunu şimdiden söylemek isteriz. kiyafet.org olarak bizi tercih ederseniz eğer 60’lı yılların popüler olan abiye modellerine de sahip olabilirsiniz. Kaliteyi uygun fiyatlı olarak sizlere sunarken sizlerin memnuniyetine de önem veriyoruz.