1950’li yıllarda olan 2. Dünya Savaşı’nın bitmesiyle modaya olan ilgi alaka da yeniden artış göstermiştir. 1950’lerin elbiselerine baktığımızda bol bol kumaşları, pilileri, kabarık astarları ve gösterişli yakaları görüyoruz. Genellikle kıyafet üretiminde kumaşlar yüksek ve bazen de orta kaliteli olarak üretilmektedir. Abiye Modelleri de aynı şekilde olmaktadır. Kalem eteklerden, dior ceketli abiyeler, bu dönemin modasını oluşturmuştu.

Abiyelerin altına bu yıllarda stilettolar tercih edilmektedir. Prenses yaka elbise tercihinde bulunan kadınlara dayatılan ve dönemin moda anlayışıyla mükemmel bir uyum sağlayan harika vücut yapısı oldukça ince bir bel, belirgin saçlar ve büyük olan iç çamaşırı ve kıyafetlerle belirli bir kalıba hapsedilmiş göğüsler ön plana çıkmaktadır.

1950li Yılların Genel Özellikleri

  • Şapka ve eldiven olmazsa olmazlar arasında
  • Ayakkabılar mutlaka çantayla uyumluydu. Özellikle Stiletto ayakkabılar tercih edilirken, askılı çantalar da popülerdi.
  • Kalem eteklere arkadan yırtmaç eklenirdi.
  • Korseler, kadınsı görünümü yaratmak adına kullanılırdı.
  • Puantiyeli elbiseler ve abiyeler oldukça popülerdi.
  • Abiye tercihinde A-Line etekler tercih ediliyordu.
  • Kedi gözü tarzı gözlükler 1953’lü yıllarda oldukça popüler.
  • 1950’li yıllarda ortaya çıkan kalem etekler genellikle orta yaşlı kadınlar tarafından giyilmiş, genç kızlar da beli saran daha sonra alta doğru geniş etek modellerini tercih ettiler.
  • Bu yıllara damgasını vuran şüphesiz peplum ceketler olmaktadır. Şuanda bol elbiselerde gördüğümüz peplum ceketler bu dönemin izlerini taşımaktadır.

1950’li yıllarda kadınlar kendine biraz daha önem vermekteydi. Aslında modaya bakacak olursak, o dönemde dış ülkelerden etkilenildiği aşikar. Sadece ülke içinde değil de ülke dışında da moda akımlarına önem verilmiştir. Şuanda giyilen bazı elbiseler, bazı abiyeler o dönemi yansıtmakta aslında. Mesela puantiyeli abiyeler tamamen 1950’li yıllara ait. Ya da şuanda popüler olmaya başlamış olan stiletto ayakkabılar 1950’li yıllarda yaşayan kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Genelde resmi giyinmeyi seven kadınlar tarafından tercih edilen kalem etekler ve kalem etekli takımlar günümüzde de çok popüler. Aslında geçmişteki modayı günümüzde yaşıyoruz desek yanlış olmayacaktır. Peki, siz ne tarz giyinmeyi seviyorsunuz? kiyafet.org olarak sizlerin tarzına uygun olan abiyeleri ve elbiseleri sizlere sunmaya devam ediyoruz. Siz de sizin tarzınıza uyan elbiseyi ya da abiyeyi seçerek harika bir görünüme sahip olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sonbahar-Kış Gelinlik Modelleri